Pomůže lék na artritidu v boji s koronavirem?

Zdroj:Freepik

Autor:
Lukáš Dušek, farmaceut
Oponentura:
Vojtěch Pavlík, buněčná a vývojová biologie

Lékaři a vědci na celém světě intenzivně zkoumají možnosti léčby onemocnění  COVID-19. Jeden z léků na artritidu přitom snížil u několika pacientů v Itálii zánětlivost v těle. I když tento přípravek pacienta od viru nevyléčí, mohl by u závažně nemocných případů předejít zhoršení jejich stavu. 

Některé české servery přinesly informace ohledně “běžně používaného léku na artritidu, který u pacientů s COVID-19 nečekaně dobře funguje”. Šlo například o expres.cz, který cituje italského onkologa Paola Ascierta. Z původních italských zdrojů (např triestaallnews.it, lagazzettadelmezzogiorno.it) se dá zjistit, že se jedná o lék s látkou tocilizumab

Naděje pacientů v kritickém stavu má název Roactemra

Lék, který je v Česku dostupný pod jménem Roactemra, se podává nitrožilně infuzí a blokuje účinek látek, které se do organismu vyplaví při zánětu (jedná se o monoklonální protilátku proti receptoru na interleukin-6). 

Právě přemíra zánětlivých látek, které produkuje tělo samo, jsou pro pacienty ve vysoké míře rizikové. Podle článku v lékařském časopise Lancet (Mehta 2020) je nadměrná prozánětlivá reakce odpovědná za závažnost onemocnění COVID-19. Pacientům selhávají orgány pod náporem prozánětlivých interleukinů a dalších látek, které jejich tělo produkuje v přehnané reakci na virus. 

Studie z Wuhanu dokonce naznačuje, že to je mimo jiné právě zvýšená hladina interleukinu-6, která je spojená se zvýšeným rizikem úmrtí těchto pacientů (Ruan 2020). Čím vyšší hladina interleukinu-6 a jiných prozánětlivých cytokinů, tím horší prognóza (Wang 2014). 

I proto se lékaři zajímají o lék s látkou tocilizumab, který brání nadměrnému a škodlivému zvyšování zánětu. Jeho protizánětlivý účinek se mimo jiné využívá proti artritidě, ale také při nežádoucích účincích nádorové léčby pomocí imunoterapie. 

Klinické studie jsou již spuštěny

Zdá se, že potlačení imunitní reakce zprostředkované interleukinem-6 a jiných protizánětlivých látek pomocí specifických léků (v úvaze jsou i jiné terapie proti dalším zánětlivým látkám) by mohlo mít významný přínos. Tocilizumab byl proto u COVID-19 již zařazen do čínských národních směrnic. Jen v Itálii byl účinný minimálně u třech případů (reuters, ilmessaggero.it). Pro posouzení účinku léku u pacientů s COVID-19 byly již spuštěny klinické studie a spuštěny jsou také klinické studie pro další látky s podobným účinkem. Protože se tocilizumab již řadu let používá, jeho vedlejší účinky a profil už je známější než u kompletně nových léků. Přestože tak lék nevyléčí pacienta od viru, mohl by u závažně nemocných pacientů předejít zhoršení jejich stavu. 

Zpracováno ve spolupráci s Cover Story