Komentář z terénu

Zdroj: Pixabay

Přátelé, kamarádi.

V posledních dnech na mě ze všech stran útočí nářky, že se někdo chtěl nechat otestovat na koronavirus, ale byl odmítnutý. Po každodenní masáži ze sdělovacích prostředků se není čemu divit, ale řekněme si narovinu: Test nás nevyléčí, léky na koronavirus nejsou. Vyléčí nás naše imunita a my jí k tomu musíme dát čas a podmínky.

Více než sto let nám lékaři říkají, že nejlepší léčba na běžné respirační infekce je klid a domácí izolace. U většiny lidí proběhne i koronavirus jako lehčí respirační infekce a podle toho je potřeba k ní přistupovat. Hospitalizace je nutná u lidí, kteří potřebují podporu selhávajících orgánových funkcí, kvůli nemoci ztratili schopnost se o sebe postarat nebo je není možné izolovat od rizikových osob.

Někteří lidé se testování zkoušejí domoci tak, že na pohotovosti nebo na odběrových místech vymýšlí nepravdivé údaje. Přitom právě zde je největší šance se nakazit, nebo naopak zbytečně nakazit někoho jiného.

Martin Jakl

Testování je zcela nutné pro lidi, kteří potřebují hospitalizaci. Dále pro osoby, které by mohly zavléct infekci do rizikových kolektivů – domovů seniorů, zdravotnických zařízení, státní správy a podobně. Ideální by bylo testovat každého, ale na to dlouhodobě podfinancované české zdravotnictví nemá lidi, materiál ani peníze. Tyto dluhy jen tak nesplatíme a musíme pracovat s tím, co je. Nechme proto testy pro ty, kteří je opravdu potřebují.

Někteří lidé se testování zkoušejí domoci tak, že na pohotovosti nebo na odběrových místech vymýšlí nepravdivé údaje. Přitom právě zde je největší šance se nakazit, nebo naopak zbytečně nakazit někoho jiného. Ať už pacienta v čekárně, zdravotníka nebo náhodného kolemjdoucího. Systém má k dokonalosti daleko, ale je teď to nejlepší, co máme. Zůstaňme proto klidní a nezničme ho.

Autor: Martin Jakl, Katedra vojenského vnitřního lékařství a vojenské hygieny, Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, Hradec Králové