Ke správnému mytí rukou patří vhodná péče o pokožku

Zdroj: Pixabay

Autorka:
Kateřina Krystýnková, studentka farmacie, VFU Brno

Oponentura:
Lukáš Dušek, farmaceut

Častější a důkladnější umývání rukou a používání dezinfekčních gelů na alkoholové bázi může způsobit narušení přirozené ochranné vrstvy kůže. Ta pak může praskat či krvácet. Přinášíme proto několik jednoduchých tipů, jak se o kůži na rukou správně starat.

Pravidelné a důkladné mytí rukou je nejen v této době velmi důležité. To s sebou ale přináší také suchou a popraskanou kůži. Řešením tohoto „problému“ není snížení frekvence či intenzity mytí, ale správná péče o pokožku rukou:

  • Není rozhodující, zda používáte tuhé či tekuté mýdlo, každé totiž vysušuje ruce.
  • Ruce je vhodné mýt teplou vodou, ne však úplně horkou. 
  • K sušení nepoužívejte horkovzdušné vysoušeče (ve kterých se navíc mohou vyskytovat mikroorganismy), pouze ruce jemně osušte, ideálně čistým ručníkem nebo papírovou utěrkou. 
  • Je důležité používat krém po každém umytí, nejlépe ještě před tím, než ruce úplně vyschnou. Vhodné jsou hutné, koncentrované krémy bez parfému, spíše mastnější, ale zároveň dobře vstřebatelné. Z vlastní zkušenosti (nejedná se o placenou reklamu) mohu na popraskané ruce doporučit krém Mixa Repairing Surgras, který se dá sehnat v běžných drogeriích.

Pokud máte pokožku poškozenější, lze si na noc udělat zábal na ruce. Před spaním na ruce naneste velké množství krému (nejlépe mastného) a nasaďte si rukavice. 

Při úklidu, zejména při umývání nádobí a jiném kontaktu s čisticími prostředky, je dobré používat rukavice, ať už gumové, nebo jednorázové vinylové či latexové. Používáte-li jednorázové rukavice, vhodnější jsou nepudrované, jelikož pudr přidávaný do mnohých rukavic má též vysušující efekt (více k rukavicím zde). Pokud trpíte kožním onemocněním (například atopickým ekzémem či lupénkou) nebo se vaše podráždění kůže zhoršuje, doporučujeme vám obrátit se na lékaře.

Zpracováno ve spolupráci s Cover Story