Co je COVID-19? COVID-19 znamená “koronavirová nemoc 2019.”Hlavní příčinou onemocnění je infekce zvaná SARS-CoV-2. Virus se objevil na konci roku 2019 a také se rychle rozšířil po celém světě. Infekce, která způsobuje COVID-19, se obecně šíří, když infikovaný jedinec kašle, kýchá, zpívá, mluví nebo jen dýchá v blízkosti jiných jedinců. Je možné se nakazit a rozšířit na další jedince i bez známek a příznaků.
Mnoho lidí, kteří onemocní COVID-19, vážně neonemocní, ale někteří ano. Tento článek obsahuje informace pro jednotlivce, kteří jsou nastávající. Další obecné informace týkající se COVID-19 jsou nabízeny individuálně. Jaké jsou příznaky COVID-19? Příznaky obvykle začínají 4 nebo 5 dní poté, co je jedinec infikován virem. V mnoha případech však může trvat až 2 týdny, než se objeví. Mnoho lidí nemá žádné známky a příznaky. Když se objeví příznaky a příznaky, může být několik z nich: vysoká teplota. Kašlat. Dušnost. Pocit únavy. Zimnice. Bolesti a nepohodlí svalové hmoty. Frustrace. Bolavé hrdlo. Ucpaný nebo kapající nos. Problémy s pocitem zápachu nebo chuti. Někteří jedinci mají zažívací problémy, jako je nevolnost nebo průjem. Očekávaní jedinci, kteří mají COVID-19, mohou mít některý z výše uvedených příznaků nebo žádné příznaky. V mnoha případech se příznaky a příznaky zlepší po několika dnech nebo týdnech. V různých jiných situacích však může COVID-19 způsobit značné potíže, jako je zápal plic, srdeční potíže nebo možná smrtelnost.
Co mám dělat, když mám známky a příznaky? Pokud máte vysokou teplotu, kašel, nedostatek dechu, kapající nos nebo jiné příznaky COVID-19, zavolejte svého lékaře, zdravotní sestru nebo porodní asistentku. Určitě vám řeknou, co máte dělat a zda vás potřebují osobně navštívit. Pokud očekávám, stejně jako jsem kontaminován, mohu přenést infekci na své dítě? Odborníci se domnívají, že by mohlo být možné, aby dítě získalo infekci uvnitř dělohy, ale zjevně je to opravdu neobvyklé. Když k tomu dojde, onemocnění není u mnoha dětí významné. Je také možné poslat virus kojenci během porodu nebo po porodu. Pokud máte COVID-19 v době porodu, existují prostředky, jak tuto hrozbu minimalizovat.
Očekávají jedinci s vysokým rizikem vzniku závažných příznaků a symptomů?
Odborníci stále zkoumají COVID-19 v těhotenství. Pokud zatím víme, zdá se, že očekávaní jedinci nemají vyšší možnost nákazy než ostatní lidé. Na rozdíl od žen stejného věku, které nejsou nastávající, se však zdá, že očekávají jednotlivce, kteří se nakazí COVID-19, s největší pravděpodobností skončí vážně nemocní a potřebují zůstat na jednotce kritické péče (“JIP”). Mezi očekávanými lidmi je riziko vážného onemocnění nebo úmrtí vyšší u lidí, kteří jsou starší 35 let nebo kteří mají zdravotní stav, jako je obezita, vysoký krevní tlak nebo diabetické problémy. Nicméně, většina zotavit před mít dítě a také nemusí být hospitalizován.
Může COVID-19 způsobit potíže v těhotenství? Podle dosavadních znalostí odborníků mnoho lidí, kteří se během těhotenství nakazí COVID-19, nemá vážné problémy. Problémy se však mohou vyvinout, pokud je matka vážně nemocná. Očekávání lidí, kteří dostanou COVID-19, může být vystaveno zvýšenému riziku předčasného porodu. K tomu dochází, když se dítě narodí před 37 týdny těhotenství. Je zřejmé, že toto riziko je vyšší u lidí, kteří se vážně necítí dobře a mají zápal plic. Předčasný porod může být nebezpečný, protože děti narozené příliš brzy mohou mít závažné zdravotní problémy. Získání COVID-19 během těhotenství může navíc zvýšit riziko mrtvého porodu. To se stane, když dítě zemře před narozením. Nebezpečí předčasného porodu je mnohem vyšší než riziko mrtvého porodu.
Jak se COVID-19 řeší?
Většina lidí, kteří přijdou být mírně nemocní, se může vrátit doma. Jedinci, kteří skončí mírně nemocní, mohou mít příznaky, jako je horečka nebo kašel, ale ne nedostatek dechu. Zeptejte se svého lékaře, registrované zdravotní sestry nebo porodní asistentky na způsoby, jak tyto příznaky zmírnit. Jednotlivci, kteří mají extrémní příznaky a příznaky nebo jiné nemoci, mohou vyžadovat návštěvu zdravotního střediska. Pokud potřebujete léčbu v nemocnici, lékaři a také zdravotní sestry budou také kontrolovat zdraví vašeho dítěte. Lékaři často mohou navrhnout léky k zastavení nebo řešení závažných případů onemocnění. Některé z těchto léků však nejsou během těhotenství bezpečné.
Lze COVID-19 zabránit? Nejlepší způsob, jak zabránit COVID-19, je nechat se očkovat. Ve Spojených státech. USA., úplně první vakcíny byly k dispozici koncem roku 2020. Od té doby odborníci zkoumají, jak bezpečné jsou pro těhotné nebo kojící osoby. Stovky těhotných žen skutečně dostaly injekci bez problémů. Vakcína navíc nezvyšuje riziko potratu (ztráta těhotenství) ani nevyvolává zranění dítěte. Podle dostupných informací odborníci doporučují, aby se nastávající lidé nechali očkovat. Vakcíny jsou velmi spolehlivé v tom, že zabraňují lidem, aby se vážně necítili dobře a také umírali na COVID-19. Vzhledem k tomu, že se zdá, že nastávající jedinci mají vyšší nebezpečí vážného onemocnění, pokud dostanou infekci, má očkování v jejich případě určitý význam. Existují také důkazy, že imunizovaní lidé mají snížené riziko vzniku potíží, které postihují dítě, jako je narození mrtvého dítěte nebo nutnost zůstat v nemocnici prvních 6 měsíců života. Více informací o vakcínách COVID-19 je poskytováno Samostatně.
Změní se moje normální prenatální gos?
Váš lékař, registrovaná zdravotní sestra nebo porodní asistentka s vámi bude určitě spolupracovat na vypracování strategie hodnocení během těhotenství. Pokud zůstanete v oblasti, kde je velké množství případů COVID-19, pravděpodobně dojde k určitým úpravám. Například: pokud máte jakýkoli typ známek a příznaků COVID-19, budete muset během konzultací používat lékařskou masku. Možná budete muset nosit masku, i když nemáte žádné příznaky. Váš lékař, registrovaná zdravotní sestra nebo porodní asistentka mohou navzájem provádět určité testy, takže nemusíte chodit tak typicky. Váš lékař, registrovaná zdravotní sestra nebo porodní asistentka může navrhnout, aby některá vyšetření byla provedena telefonicky nebo prostřednictvím telefonního hovoru s videoklipy. Tyto úpravy mohou být náročné. Pamatujte, že cílem je chránit sebe i ostatní.
Jaký bude porod? Pokyny různých nemocnic a porodních center, které mají pomoci udržet lidi v bezpečí, se liší. Tyto zásady mohou zahrnovat pokyny pro věci, jako je nasazení masky a také počet návštěvníků webu, které můžete získat. Váš lékař, registrovaná zdravotní sestra nebo porodní asistentka s vámi jistě promluví o tom, co v tomto ohledu očekávat. Až budete mít své dítě, bude zkontrolována vaše teplota a také další příznaky COVID-19. Mohou to udělat dříve, pokud jste nastaveni na “generovanou” zásilku nebo císařský řez. Můžete být navíc testováni na virus. Pokud má COVID-19 na začátku porodu, lékaři a také zdravotní sestry jistě podniknou procedury, aby chránily jednotlivce kolem ní. Jako příklad budete muset nasadit lékařskou masku. Můžete mít také možnost vaginálního porodu, pokud to byl váš plán. Nemusíte mít císařský porod jen proto, že jste nemocní. Pokud máte COVID-19, můžete pravděpodobně zůstat ve stejné místnosti jako vaše dítě, pokud se vážně necítíte dobře a nemůžete se starat o dítě nebo dítě vyžaduje jedinečnou pozornost. Budete muset nosit masku, abyste minimalizovali nebezpečí infekce. Můžete také požadovat, aby přijaly různá další opatření. To vše může být těžké, ale pomáhá chránit dítě.