Počátek vypuknutí onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem se datuje k 31. prosinci 2019. První tři případy v České republice se prokázaly 1. března 2020. Přinášíme vám „živá“ data ohledně onemocnění COVID-19. Celosvětová data jsou vždy o jeden den zpožděna. Data o České republice včetně mapy koronaviru jsou aktualizovaná v daný den (kromě počtu osob v karanténě, tato data jsou aktualizovaná jednou týdně vždy v pátek).

Itálie

Itálie má podle Istituto Superiore di Sanità od 11. března 12462 potvrzených případů a 827 úmrtí. Průměrný věk těch, kteří zemřeli v Itálii, byl 81 let a více než dvě třetiny těchto pacientů trpěli diabetem, kardiovaskulárními chorobami nebo rakovinou nebo bývali kuřáci. Je pravda, že tito pacienti měli zhoršený zdravotní stav kvůli komorbiditám, ale za zmínku stojí také to, že měli syndrom akutní dechové tísně (ARDS) způsobený virem SARS-CoV-2. Tito pacienti potřebovali respirační podporu, které je nedostatek, tudíž by jich tolik nezemřelo. Poměr zemřelých mužů a žen je 4:1 s vyšším středním věkem žen (83,4 let u žen vs. 79,9 let u mužů). Zvýšená smrtnost v Itálii (6,63 %) může být z důvodu starší populace nebo také nedostatkem respirační podpory

Čína

Na druhou stranu Čína měla celkovou smrtnost 2,3 %. Největší smrtnost ve věkové skupině ≥ 80 let a to 14,8 %. Podle zaměstnání měli lidé v penzi nejvyšší smrtnost (5,1 %), dále farmáři/dělníci (1,4 %) a průmyslové odvětví (0,7 %). U pacientů, kteří nehlásili žádné komorbidní onemocnění, byla smrtnost 0,9 %. Pacienti s komorbidními onemocněními měli mnohem vyšší míru smrtnosti – 10,5 % u pacientů s kardiovaskulárním onemocněním, 7,3 % u diabetu, 6,3 % u chronického respiračního onemocnění, 6,0 % u hypertenze, a 5,6 % u rakoviny.

<

Jižní Korea

28,08 % všech případů v Jižní Koreji jsou lidé ve věku 20 – 29 let. Věkovou skupinou s druhým nejvyšším počtem případů v Jižní Koreji jsou osoby ve věku 50–59 let, které představují 19,24 % všech případů. Údaje o Itálii ukazují, že s věkem lidí je i více diagnostikovaných případů. Věková skupina s největším počtem je skupina > 70 let, která tvoří 37,6 % všech případů. Itálie převážně testovala lidi, které měli příznaky infekce SARS-CoV-2, zatímco Jižní Korea testovala v podstatě všechny od doby, kdy se ohnisko projevilo. Jižní Korea proto odhalila více asymptomatických, ale pozitivních případů koronaviru než Itálie, zejména mezi mladými lidmi. COVID-19 zasáhl obě země velmi odlišně, přestože se ohnisko do nich dostalo přibližně ve stejnou dobu.

Na tomto grafu můžeme vidět vývoj potvrzených případů vždy ode dne první nákazy v daném státě.

Autor: Vasil Kostin